2011

Čistá řeka Sázava na Vysočině 2011

V pondělí 11. dubna 2011 začal již druhý ročník dobrovolnické akce Čistá řeka Sázava na Vysočině. Přihlášeno bylo na 520 dobrovolníků. Během této neziskové akce bylo na Vysočině zbaveno odpadků přes 50 km řeky. Od pondělí řeku Sázavu a její břehy čistili dobrovolníci (např. klub českých turistů, dobrovolní hasiči, rybáři), v průběhu týdne se k nim přidali žáci šesti základních a jedné střední školy. Celá akce vyvrcholila v sobotu 16. 4., kdy probíhal úklid řeky zejména mimo sídla na řece Sázavě. I přesto, že řeka Sázava úklid podstoupila již loni, nedalo se očekávat, že dobrovolníci budou bez práce.

Čištění v režii škol se uskutečnilo v pátek, 15. 4. 2011. Školy zařadily akci do praktické či environmentální výchovy. Do úklidu řeky Sázavy v centru a okolí města Světlá nad Sázavou se zapojilo pět desítek žáků ZŠ Komenského a pět desítek žáků ZŠ Lánecká. V Havlíčkově Brodě se uklízelo okolí řeky Sázavy a jejích přítoků, které je využíváno jako městské parky a klidové zóny. Stovka žáků ZŠ a MŠ Wolkerova vyčistili okolí Pivovarského a Rozkošského potoka. Na padesát žáků ZŠ V Sadech zbavilo odpadu Cihlářský potok protékající parkem Budoucnost. Žáci ZŠ Štáflova v počtu šedesáti se vydali na kontrolu řeky Sázavy vytékající z centra města směrem do Perknova. Dvě desítky žáků ZŠ Konečná a padesátka studentů SPŠ stavební uklidilo okolí Sázavy v centru města, středoškoláci také její přítok Žabinec. Celkem se do akce zapojilo asi 390 žáků a studentů.

V sobotu 16. 4. 2011 proběhlo čištění řeky mimo hlavní centra. Právě tyto úseky jsou z hlediska zapojení dobrovolníků i množství odpadu nejproblematičtější. Jedná se o území mimo sídla ležící přímo na řece (Ledeč nad Sázavou, Světlá nad Sázavou, Okrouhlice, Havlíčkův Brod), tedy území okrajových částí katastrů jiných obcí. Do úklidu se zapojili místní obyvatelé (přátelé přírody, vodáci, rodiny s dětmi) i přespolní fanoušci řeky Sázavy. Akce začala kolem deváté hodiny ranní v Ledči nad Sázavou u Billy, ve Smrčné u vlakové zastávky, v Okrouhlici u nového mostu a v Perknově u malé vodní elektrárny. Skupiny dobrovolníků se pak vydaly po proudu řeky na lodích i pěšky po březích.

Čistá řeka Sázava na Vysočině se koná pod záštitou akce Čistá Vysočina, kterou realizuje kraj Vysočina.

Úklid řeky Sázavy v uvedeném termínu probíhal také na dolním toku řeky Sázavy. Pod taktovkou tří organizátorů (Posázaví o.p.s, MAS Lípa pro venkov a Sázava 21, o.s.) bylo vyčištěno celkem 150 km řeky. Zapojilo se na

1 500 dobrovolníků. Organizátoři zajistili dobrovolníkům materiál (lodě, rukavice, pytle, občerstvení) a v případě vícedenního čištění také nocleh.

Čistá řeka Sázava na Vysočině je dobrovolnická a nezisková akce, kterou je možné uskutečnit pouze díky přispění partnerů, sponzorů a organizátorů akce. Poděkování patří partnerům: státnímu podniku Povodí Vltavy, s. p. za odvoz odpadu, rekreačnímu středisku Sluneční zátoka za poskytnutí azylu, půjčovně lodí Samba za zapůjčení lodí a občanskému sdružení Sázava 21 za materiální podporu. Velké poděkování patří také všem sponzorům.

 

Plakát – Čistá řeka Sázava na Vysočině 2011

Tisková zpráva – Čistá řeka Sázava na Vysočině 2011

Zhodnocení – Čistá řeka Sázava na Vysočině 2011

uvodni foto 2011