2013

Čistá řeka Sázava na Vysočině 2013

V sobotu 13. dubna vyvrcholilo čištění Sázavy, když se na šesti stanovištích na 60 kilometrovém úseku Sázavy sešli dobrovolníci (skupiny, jednotlivci i rodiny s dětmi), aby pomohli zbavit řeku odpadu. Za slunečného počasí bylo možné spatřit v přírodě pracanty se žlutými tričky s logem akce Čistá řeka Sázava na Vysočině i úklidové „čety“, které se postaraly o okolí silnic v rámci akce Čistá Vysočina. Celkem při jarním úklidu Vysočiny přiloží ruku k dílu přes 18 tisíc osob, k čištění řeky Sázavy se připojilo 500 z nich.

Ve všední dny od 9. dubna již tradičně čistili okolí řeky Sázavy žáci škol s pomocníky. Úsek Světlá nad Sázavou – Smrčná si vzaly na starost světelské školy ZŠ Lánecká a ZŠ Komenského za podpory místních rybářů a členů Klubu českých turistů. Řeku Sázavu a její přítoky v centru Havlíčkova Brodu zbavovaly odpadu havlíčkobrodské školy SPŠ stavební akademie St. Bechyně, ZŠ a MŠ Wolkerova, ZŠ Konečná. Základní škola Štáflova přesunula svou účast kvůli počasí na pátek 19. dubna. Ročník 2013 přinesl rozšíření čištěného úseku Sázavy na Vysočině o část Borovského potoka, pravostranného přítoku Sázavy, kde akci zorganizovalo občanské sdružení TrojHáček.

V letošním čtvrtém ročníku konečně ubylo množství odpadu kolem řeky, i když stále je co uklízet. Příjemně překvapil stav přírodní rezervace Stvořidla, který byl ještě loni zoufalý. Vedoucí úseků v hlášení o složení odpadu nejčastěji uváděli PET lahve, obaly, igelitové sáčky a tašky, sklo, hygienické potřeby, oblečení, stavební materiál (polystyren, kabely, pěny), hračky a nářadí pro práci v zahradě. „Každým rokem čekáme, kdy přestaneme nacházet pneumatiky. Letos jsme se toho ještě nedočkali, našli jsme jich mnoho včetně jedné pneumatiky od traktoru. Letošní kuriozitou byla záchodová mísa,“ zhodnotila odpad Martina Hupková. Tradičně bylo nejvíce odpadu poblíž center měst a přístupových cest k řece. Částečně byly zlikvidovány i černé skládky.

Čistá řeka Sázava na Vysočině se koná pod záštitou akce Čistá Vysočina, kterou realizuje kraj Vysočina.

Úklid řeky Sázavy v uvedeném termínu probíhal také na dolním toku řeky Sázavy. Pod taktovkou organizátorů (Sázava 21 o. s. a MAS Královská stezka, Posázaví o. p. s, MAS Lípa pro venkov a Český rybářský svaz Soutice) bylo napříč dvěma kraji vyčištěno celkem asi 150 km řeky! Zapojilo se na 1 500 dobrovolníků. Organizátoři zajistili dobrovolníkům materiál (lodě, rukavice, pytle, občerstvení) a v případě vícedenního čištění také nocleh.

Čistá řeka Sázava na Vysočině je dobrovolnická a nezisková akce, kterou je možné uskutečnit pouze díky přispění partnerů, sponzorů a organizátorů akce. Poděkování patří partnerům: státnímu podniku Povodí Vltavy, s. p. za odvoz odpadu, rekreačnímu středisku Sluneční zátoka za poskytnutí azylu, půjčovně lodí Samba za zapůjčení lodí, občanskému sdružení Sázava 21 a MAS Královská stezka za materiální podporu. Velké poděkování patří také všem sponzorům.

 

Leták – Čistá řeka Sázava na Vysočině 2013

Plakát – Čistá řeka Sázava na Vysočině 2013

Tisková zpráva – Čistá řeka Sázava na Vysočině 2013

uvodni foto 2013